Chemické čištění odpadů

Pokud i po čištění zvonem odpadní voda nevytváří viditelní vír, sáhněte po některém z chemických čističů odpadu, které dokáží vyčistit i značně ucpaný odpad. Volně dostupné přípravky jako Fredy, Golem sice odpadové potrubí neuvolní v jeho celé délce, louh totiž reaguje ihned z kraje odpadu a uvolněné kusy se mohou usadit dál v potrubí ve zdi a podlaze. Koupit se dají přípravky tekuté, granulované a mikro granulované. Pro začátek použijte přípravek na bázi louhu, ten je nejúčinnější na odstranění organických nečistot, zvířecí srsti, chlupů, nehtů a vlasů ze sprchových koutů, van a sifónů.

Chemický prostředek na bázi louhu lze použít i na čištění bidetů, pisoárů, toalet a záchodů.

Jak použít louh na čištění odpadu? Pozor na poranění očí, pokožky a horních dýchacích cest! Hydroxid sodný reaguje dost agresivně, při reakci bublá, prská a tudíž hrozí poleptání pokožky, proto použijte gumové rukavice, oděv s dlouhými rukávy a ochranné brýle. Zajistěte i řádné odvětrání místnosti. Pozor! Během chemické reakce se uvolňuje značné teplo, proto si předem připravte kýbl s hadrem a pohmatem kontrolujte stav těsnění sifonu. Pro maximální čistící efekt nejdříve prolijte sifon horkou vodou. Dle návodu nasypte požadované množství do odpadu/sifonu (30-100g akutní čištění). Jak dlouho nechat louh v odpadu působit? Počkejte, než se voda uvaří, poté prolijte odpad vařící vodou z rychlovarné konvice. Z trubek uslyšíte syčení a bublání. Po skončení reakce vyzkoušejte odtok vlažnou vodou z kohoutku. Postup můžete zopakovat.

Profesionální chemické prostředky

Ze zkušenosti lze doporučit i chemický čistič odpadů CLEAMEN, který je mnohdy účinnější než hydroxid sodný. Louh totiž reaguje ihned z kraje odpadu a uvolněné kusy se mohou usadit dál v potrubí ve zdi.

Čištění odpadu živými bakteriemi - přírodní chemie

Přípravek koupíte v každé drogerii. Bakterie požírají usazený tuk v odpadních rozvodech a tím oddalují nutnost profesionálního čištění o 1 až 2 roky. Přípravky na bázi žravých bakterií tuků se používají i v místech, ve kterých nelze z důvodů zakončení kanalizace použít chemikálie na bázi louhů a kyselin.

Když je ucpání vany, umyvadla nebo kuchyňského dřezu ve stavu, kdy voda stojí a stále neodtéká, louh zde nepomůže. Musíte použít další postup čištění odpadů a ucpávku odstranit mechanicky rozšroubováním sifonu, proplachem vody a použitím čistící pružiny.