Čištění odpadu perem

Kupte nebo si půjčte protahovací pružinu na čištění odpadů, zde máte na výběr mezi ruční s kličkou nebo plně elektrickým čistícím perem. Ucpaný odpad zkuste sami prorazit pomocí různě silných spirál (7mm a více). Instalatérským perem dobře vyčistíte malé profily potrubí s ostrými koleny, můžete použít i různé koncovky. Zde hodně záleží, kolik ostrých kolen máte na cestě a jaký nominální průměr čistíte. Každé další koleno snižuje účinnost mechanického čištění.

Jak použít pero pro čištění odpadu? Připravte si opět kýbl nebo lavór a hadr. Vyšroubujte sifon co nejvíce to půjde, tak aby jste se dostali až k odpadnímu svodu ve zdi. Cílem je zprůchodnit cestu odpadu do kanalizace. Konec pera opatřený očkem natlačte do odpadního potrubí. Ostré očko se zavrtá do nečistoty a buď ji rozruší nebo se v ní zachytí. Otáčejte nejdříve jedním směrem za pomoci kliky na opačném konci a postupně pružinu zasouvejte a povytahujte. Otáčivými pohyby tlačte pružinu co nejvíce tam a zase zpět, až se odpad pročistí. Pozor! Po vytažení bude čistící pero po celé své délce obalená mastnotou a usazeninami. Následně vyzkoušejte odtok vody - při vypouštění vody se vytvoří viditelný vír.

Zatukované potrubí a usazený vodní kámen ručně neodstraníte ani nejlepším instalatérským perem. K vyčištění je nutný silný tlak vody.