Čištění ucpaného záchodu

Jak uvolnit ucpaný záchod?

Záchod je buď ucpaný v míse, která má šikmý, svislý nebo vodorovný vývod, nebo až ve svislém či ležatém potrubí. Pokud je ucpávka pouze v míse, lze jí prorazit zvonem na odpady. Při čištění záchodu dbejte na bezpečnost práce a chraňte si oči a kůži proti kontaktu se splaškovou vodou. Je-li ale ucpávka dále v potrubí, zvonem to nezvládnete. Může pomoci ruční instalatérské pero, to má ale své omezení. Dosáhne jen několik metrů daleko, disponuje malým průměrem spirály, která v ucpávce vytvoří jen malou nebo žádnou díru a k ucpání dojde nanovo.

Další možností je použití ruční tlakové pumpy, která se zastrčí do odpadu a řádně se utěsní. Při pumpování se nečistoty postupně protlačují dále do odpadu. Na záchody ucpané za koleny a odbočkami se používá profesionální elektrický stroj na čištění kanalizace, který dosáhne i několik desítek metrů daleko. Nastavitelné ocelové pružiny jsou rúzně silné, podle průměru a materiálu potrubí se volí vhodné koncovky k proražení ucpávky.

Potrubí od WC má DN 100mm a větší, proto se záchody tak lehce ucpávají nejen plastovými vonítky, spláchnutým hadrem od mytí podlah, ale i dětskými vlhčenými ubrousky, dámskými hygienickými potřebami a papírem. Předměty se v potrubí zachytí, ve vodě se nerozmočí, ale chovají se jako hadr, který dokáže zcela ucpat domovní kanalizaci. Všechny tyto ucpávky dají zabrat i profesionální technice, proto je lepší zavolat specialisty na čištění kanalizace, kteří mají letité zkušenosti a kanalizaci plnohodnotně vyčistí.

Chemické prostředky na ucpaný záchod

Ze zkušenosti lze doporučit i chemický čistič odpadů CLEAMEN, který je mnohdy účinnější než hydroxid sodný. Louh totiž reaguje ihned z kraje odpadu a uvolněné kusy se mohou usadit dál v potrubí ve zdi.