Zápach v koupelně je častým problémem majitelů starších domů a chat, které mají žumpu, a ve kterých je při rekonstrukci neodborně provedeno zakončení stoupačky přisávací klapkou namísto vyvedení odvětrávací roury až nad střechu. Odvětrání je důležité pro odvod vzduchu po spláchnutí, kde jinak tlak vzduchu profoukne sifon umyvadla, vany nebo WC a zápach z kanalizace se dostává skrz záchodové mísy nepatrnou štěrbinkou do místnosti.
Smrad z odpadu se vyskytuje i u novostaveb, ve kterých byla kanalizace uložena těsně a správně. Pokud je záchod a umyvadlo nainstalované na stejné větvi, tak se po spláchnutí záchodu voda v odpadu chová jako píst a ucucne vodu z protizápachové hladiny sifonu, vznikne tak nepatrná štěrbinka. Bez dodatečného zapojení jednosměrného přisávacího ventilu bude smrdět celá koupelna.
Přestože je ventil i odvětrávání řádně zapojené a zápach z odpadu se stále šíří bude problém v samotné vodoinstalaci. Doporučujeme znovu překontrolovat jak připojení sifonu umyvadla, vany, sprchového koutu a manžetu u záchodu (popř. záchod dočasné napojit na pružný mezikus), tak zkontrolovaní výskytu výrobní vady v místech spoje. Spoje pro jistotu z venčí utěsněte např. silikonem, když zápach zmizí, spoj rozdělejte a pořádně vše utěsněte, vyměňte gumové těsnění. Příčinou může být i sítko u vaničky sprchového koutu, které je třeba pravidelně čistit. Vlasy a mastnota spolu vytvoří knot, přes který odteče voda ze sifonu a ve spojení s kanalizací způsobí zápach v koupelně. Pokud jste si jisti, že zápach již nepochází z umyvadla, vany či bidetu, ale sálá od záchodu, nechte si zkontrolovat přívodní kanalizační potrubí kamerou, zda není ve zdi prasklé, často se projevuje mokrým flekem. Odstranění zápachu se následně provede opravou potrubí, pokud je to možné lze použít bezvýkopovou opravu.